Печат

Рак на гърдата (I)

Последно обновена на 03 Април 2014
Създадена на 14 Септември 2008
Посещения: 54764

ImageРакът на млечната жлеза е най-честото злокачествено новообразувание при жените. Според Българския Национален Раков Регистър за 2004г. 23,5% от всички случаи на злокачествени новообразувания при тях са се падали на него. За сравнение през същата година случаите на рак на маточната шийка са представлявали 7,3%, на маточното тяло 7,9%, а на яйчниците – 5,8%. Както в световен мащаб, така и у нас се наблюдава бавна, но трайна тенденция за повишаване честотата на това заболяване.

Вероятността за поява на рак на гърдата се увеличава с възрастта, като 80% от случаите се диагностицират при жени над 50г. възраст. Пак за 2004г. у нас са открити само два случая във възрастовия интервал 20-24г., докато при 55-59 годишните броят им е бил 485. В същност най-много случаи се откриват между 50 и 70 годишна възраст, което е основание в повечето страни имащи профилактични програми за ранно откриване на заболяването усилията да бъдат насочени точно към тази част от населението.

В Европа най-често се среща в западните държави, а най-рядко в Румъния и Латвия. България спада по-скоро към страните с по-ниска честота на заболяването. До колко това е реален резултат или израз на недостатъчна диагностика и/или неточна статистика може да се дискутира.

Въпреки че ракът на гърдата се среща все по-често, в развитите държави наблюдаваме намаление на смъртността. Например във Великобритания за периода 1989 -2006г. смъртността се е понижила с 34%. Това доказва ефективността както на ранното откриване, така и на новите методи на лечение.

    От какво се причинява рака на гърдата?

До сега няма установен точно определен причинител. Проучванията показват, че повечето случаи се дължат на нарушения (мутации) в гени на клетки от тъканите на гърдата, които се появяват през жизнения цикъл на индивида. Значително в по-малка степен става въпрос за унаследени гени, които предразполагат към поява на заболяването – например BRCA1и BRCA2. Въпреки че липсва една единствена причина, която да обяснява развитието на заболяването, днес знаем кои са рисковите фактори за появата му.

    Рискови фактори

    Симптоми

У нас най-често първият симптом е уплътнение (бучка), която жените откриват сами или при лекарски преглед. До колкото в страната ни липсва профилактична програма включваща периодично правене на мамографии, това изследване по-рядко става повод за откриване на рак на гърдата при жени без оплаквания.

Друг симптом е появата на болка точно в определен участък на млечната жлеза. Тя няма връзка с менструалния цикъл (за разлика от изключително честите двустранни болки и напрежение в гърдите преди менструация, които като цяло са безобидни). Промяна в големината и формата на гърдата, оток, зачервяване на кожата или нейното уплътнение, хлътване на зърното или кожата, поява на секреция, особено с примес на кръв и то само от едната гърда са оплаквания, зад които може да се крие рак. Понякога първият симптом са подути лимфни възли под мишницата, преди още първичния тумор да е предизвикал оплаквания.

Още:

причини, рискови фактори и симптоми >> ранна диагноза и скрининг >> потвърждаване на диагнозата и лечение