Тази седмица имах вземане-даване със здравната система като пациент. Не съм болен. Профилактика. Реших да се погрижа за себе си, като изрядно здравноосигурено лице. Ако трябва да определя област, където здравеопазването ни има явен прогрес, то това без съмнение е електронизацията. Секунди след като личният лекар ми даде направление за изследване, получих нотификация от приложението на телефона. Същото се случи, когато отидох в лабораторията и ми взеха кръв, а няколко часа по-късно – когато излезе резултата. После пак на телефона сравних резултатите с тези от предишни години. Преди месец дарявах кръв – кръвната група, информацията от свързаните с действието изследвания са там. Всичко е лесно и интуитивно с приложението еЗдраве. Някак въпреки пълният политически идиотизъм, бавно поглъщащ държавата ни, има острови, където се случват хубави неща. Почти ежедневно ползвам друго приложение - eRx, с което издавам електронни рецепти на пациентите си, а ако искам да се ориентирам за цената на дадено лекарство у нас - MedicinePrice. Като казах за електронните рецепти, спомняте ли си, при въвеждането антибиотиците задължително да се изписват електронно, какъв вой беше? Е, апокалипсиса въобще не се състоя. Напротив. Може да си припомните кой какви позиции тогава зае. Ще ви е полезно, за да знаете кого да слушате днес, евентуално утре. Ама знам, че няма да го направите. Ние сме горд народ, трудно вадещ изводи от миналото, още по-трудно ги ползва за строежа на бъдещето. Всеки ден в Националната здравноинформационна система (НЗИС) се регистрират над 220 000 прегледа, 9500 хоспитализации, 134 000 направления, 110 000 електронни рецепти. Внушителна информация, безценна за всеки, който иска да подобри здравеопазването. Проблемът е само да се намери такъв човек. В същност проблемът е да се намери политическа партия която да застане зад гърба му. Не само на хартия. Иначе има мегдан за развитие на НЗИС. Да имам цялото си медицинско досие в джоба, като ми е на разположение винаги е безспорно улеснение. Но още по-полезно ще е, ако като лекар имам достъп до електронното досие на пациент, когото лекувам. И който ми е дал това право, естествено. Ще стане, въпрос на време.
Нещо от моята специалност – тече кампания за скриниг за рак на маточното шийка. Жените могат да отидат при гинеколог за преглед, без да вземат направление от личния си лекар. При нас, за разлика от останалия цивилизован свят, ракът на маточната шийка не намалява, въпреки че днес има начини да се профилактира (ваксина срещу HPV) или открие на предракова фаза (цитонамазка, тест за онкогенни HPV). Та всяка кампания е добре дошла. Обаче има няколко неща, които сдържат оптимизма ми от настоящата. Първо – как хората ще разберат за нея, тези от по-ниските културно- образователни нива, които между другото са най-застрашени? Дамите, които четат този текст, явно не са от тях и редовно посещават гинеколога си. Ама има други, дето по 10 години не стъпват за преглед – точно средното време от заразяването с вируса до появата на инвазивен рак. За да е успешна една скринингова кампания, тя трябва да обхване значителна част от населението. Второ – аз като лекар, как да разбера, че дадена жена не идва тази година за трети - четвърти път да и се взема цитонамазка, водена от хипохондрия (или по- често – умишлено наплашена по икономически причини от колеги). На хартия ще се отчетат бройки, ресурсите ще са похарчени, ефект – малък. Ето тук достъпът до електронното здравно досие би решило проблема. Трето – кой контролира и гарантира качеството на цитонамазките?
Да продължим по темата – телевизорът тази седмица ни информира, че търсят средства за разширяване на безплатната програма за ваксинация срещу HPV. Озадачаващо. Какво значи да търсиш средства, когато си обявил, че всяко момиче между 10-13 години има право да се ваксинира безплатно? Бройката е известна, цената на ваксините – също, парите трябва да ги има в бюджета. Ако не се ваксинират всички, реализираш икономии, а не генерираш недостиг. Щом си го обявил като право на хората, а не си го обезпечил със средства, показва, че въобще не ти пука, само имитираш дейност. Резултатите показват, че е последното. Знаете ли за миналата година какъв е процентът на ваксиниралите се у нас? 1,5% (един и половина)!!! Последни в Европа. Какво разширяване обмисляло здравното министерство? Тук си трябва направо стартиране на чисто.
Помощник – фармацевтите искат законови промени, плашат с протести. От асоциацията им казали, че в България не трябва да има селище без фармацевтично обслужване и без специалисти, които да оказват фармацевтична грижа. Замислихме се. В края на 2023г. в България 201 са населените места без нито един жител. Ако поставим там по един помощник – фармацевт ще подобрим рязко статистиката. Отвъд демографския коментар, бихме казали, че има резон в исканията им. Лично ние като отидем в аптека нямаме идея човекът срещу нас фармацевт или помощник-фармацевт е. Подозираме, че в много случаи е второто, без да е ясно, дали първото го има в аптеката.
Сайт ни информира: „Дълговете на държавните болници са над 600 млн. лв.“ Да сме точни - 639 121 000 лв., от които 46 041 000 лв. са просрочените задължения. Ние по темата дългове преди време преживяхме катарзис. Бяхме големи привърженици на това, болниците да са финансово стабилни и да не трупат задължения. Което се оказа груба стратегическа грешка в личното ни кариерно развитие и горчиво се покайваме днес. Имаме няколко топ примера за стремглава политическа кариера на ръководители, чиито болници затънаха в дългове по време на управлението им. БЛС преди даваше угоднически на такива наградата „Мениджър на годината“. Сега само в някои регионални колегии май имат таз хубава практика. Дълговете не са нещо лошо, а полезен инструмент да си създаваш точните приятели. Липсващите пари все са отишли някъде, нали? Освен това дават възможност на управляващите да демонстрират най-добрите си човешки качества – взаимопомощ и щедрост. Точно както през седмица направи служебния Министерски съвет, одобрявайки 25 млн. лв. кредит за МБАЛ „Лозенец“.
МЗ удължи срока за електронния търг за лекарства. Това е онази процедура, при която се постигат най-ниски цени на лекарствата плащани от касата, като последната възстановява една и съща сума на всички болници. След общо взето успешен старт, от края на 2021г. този търг услужливо се проваля, което позволява на болници без задължение да правят обществени поръчки да представят на НЗОК фактури на максимални цени. Така се стигна за едно и също лекарство касата да плаща цени с до около 30 пъти (не процента, пъти) разлика. Не че нещо особено, за някакви си стотици милиони от здравните ни осигуровки става въпрос. Ама лоши хора вдигнаха шум, та трябваше да правят спешно промени за намаляване на печалбата, която обаче все така си остава реалност за някои. До сега винаги се намираха обективни причини е-търга да пропадне. Предстои да видим тази година дали такива ще се намерят.
От различните цени при липса на централен търг се печели, ама това е абсолютно законна печалба. Обаче има и незаконни. Например от износ на отчетени и платени у нас скъпи лекарства за чужбина. Имаше в медиите изнесени такива информации. С имена на медикаменти, номера на партиди, болници, фирми. Да сте чули да има движение по случая от правоохраняващите институции? Наказани, осъдени? Няма да чуете. Щото живеете в България. Ако бяхте в Гърция – щяхте да сте. Тамошното МЗ наложило глоба на лекар в размер на 800 000 евро, за това че предписвал фалшиви рецепти с осигурителния номер на майка си. У нас подобни схеми не се разплитат, въпреки че се знаят. Или гърми най-ниското ниво. Максимум освобождаване от работа. Обикновено превантивно, щом почне да мирише. Организаторите са уважавани от обществото люде, даже получават отличия за заслуги…
В МЗ кипи неуморен труд. Кондева е подхванала устройствения правилник. Всички служебни правителства започват с разказ, как основната им задача е да организират честни избори, за това да не ги търсят много за друго. После го ударят на „реформи“ . Кадрови естествено. Промяната в устройствения правилник е елегантен начин да подмениш тук -там някой кадър, да лансираш един, да разкараш друг или назначиш трети. За целта дирекции, които са били разделени преди се обединяват , а такива обединени се разделят. Това придава чувство на динамизъм сред персонала. Една седмица преди изборите без съмнение е от съдбовна важност служебен министър да предлага деленето на „Стопански дейности и обществени поръчки“ в „Стопанско обслужване и човешки ресурси“ и „Обществени поръчки“ или промяната от „Опазване на общественото здраве, здравен контрол и права на пациентите“ в „Обществено здраве“. Абсолютно правилно – сега е момента да се устроят всички наши хора.
Почит към Св. Иван Рилски и Ден на българския лекар. Масирана саморекламна акция на властта. Министърът в БНТ, а после с Главчев – на горнобанските ливади, да се похвалят. Познахте – детската болница. Повода – вече им се изяснил проекта - 440 легла, 26 клиники, 350 лекари и над 500 сестри. Изпреварвали сроковете, съборили две сгради. "За 4 години ще бъде преодолян застой от 40 години" вика премиера. Ех, колко още включвания по темата за тези 4 години ни очакват. Ако са четири де. Лично ние бихме препоръчали да не се бърза. Да не стане както в оня виц за адвоката, дето влачейки едно дело изучил сина си, а последния от първия път взел, че го спечелил. Нека никой министър не бъде егоист и остави на следващите колеги възможност да се снимат и говорят хубави неща за бъдещето. Че ще вземат да направят сградата и после някой трябва да търси хора за работа там. Или още по-трудното – да измисли как проектът да е устойчив във времето.
За финал малко наука. Пък и да свържа с тема от миналата седмица за това как смартфоните помагат в медицината. Публикация в PLOS DIGITAL HEALT показва как могат да бъдат идентифицирани на много ранен стадии възрастните с риск от деменция. На кратко – данни от смартфоните при изпълнение на определени задачи са показали какво е менталното здраве на участниците в проучването, иначе без видими симптоми. Ние без да сме се задълбочавали толкова в науката, по емпиричен начин сме разбрали, за възможността да си направим заключения за менталния багаж на някого в зависимост от поведението му в социалните мрежи. Малко по-различно е от диагностицирането на заболяване, ама също ориентира.