Здравеопасен фронт 27-10-202

24. 10. 27
Създадена на 27 Октомври 2024

Знаем, че днес масово мислите да гласувате и не ви е до темите от здравния фронт. Ама то така беше през цялата предизборна кампания – нямаше дебат за здравеопазването,  не усетихме то да е приоритет на някого, да се предлагат решения. Значи всичко върви както трябва. Може  да направим седмичния обзор.

Интервю с новоизбрания председател на БЛС. „На първо място продължаващото медицинско обучение трябва да стане задължително“. Ние принципно подкрепяме такава постановка. Винаги сме се старали да четем, гледаме и слушаме какво ново се случва в медицината. Обаче забелязахме нещо интересно  – в кариерно отношение съвсем не тези качества се оказаха най-важни за успеха. Хора, дето не си падаха много по четенето стигнаха до позиции на обучаващи. Та в тази връзка изразяваме притеснение, да не започнат и нас да обучават, при това продължаващо.  Живеем в пазарна икономика, където всичко се купува и продава. Въпросът в крайна сметка опира до това дали ще може да си „купим“ продължаващо медицинско обучение от избрани от нас „продавачи“, или ще трябва да ни фиксират точно определени такива. Второто малко ме смущава, щото знам кой каква стока има на тезгяха.

Докато размишлявахме по тези въпроси ни изскочи материал в новинарски сайт, където заглавието с големи букви информираше: „Проф. д-р О……….: …….. – следващо поколение имунна защита“ . Ние като гинеколог не отбираме много от имунология, но сме любознателни. Та се зачетохме. Оказа се реклама на хранителна добавка. За това сме поставили многоточие вместо името ѝ. На нас не са ни платили да я рекламираме. Професорът беше истински  – шеф на катедра, дето се обучават бъдещите млади лекари на А и Б в медицината. Поставена даже снимка. Говори едни хубави неща – „японски научен пробив в управлението на имунното здраве“, „..Осъществява интересна симбиоза на чревната микробиота с имунната система….Предотвратява адхезията на патогенни организми в лумена на червата… не напряга имунната система, а действа само при наличие на инфекция… и т.н“ . И най-важното, признава професора : „В ежедневната си работа назначавам …… на своите пациенти“ . Потърсихме повече информация за научния пробив, ама стигнахме само до разни рекламни сайтове. Уж много научни публикации имало, пък нито една връзка към тях. После ни дойде на ум, че както често се случва днес, някой е злоупотребил с името на човека. Но не, сайта беше сериозен. Е, не до толкова, че да си напише „платена публикация“,  а по-изтънченото – била част от партньорство. Няма лошо в рекламите, дори ако са леко замаскирани като някакви научни материали. Обаче  се чудим, толкова ли финансово са го закъсали българските професори, шефове на катедри, та трябва да прибягват до участие в подобни публикации? Не са, със сигурност не са. Просто такава е играта, някои не се усещат и преминават границата. Ядене, пиене, воаяжи до топли страни за сметка на фармацевтични фирми (все повече не лекарства, а хранителни добавки), маскирани като обучения. Ама толкова добре маскирани, че колеги вече си вярват, как това са реални обучения и там научават смислени неща. Като сложиш и благодарността за направените разходи – ето как се модифицира поведението на лекарите, повярвайте далеч не в интерес на пациентите. Сега разбирате ли нашето притеснение от едно продължаващо медицинско обучение, съобразно родните условия? Вероятността най-продължително хранените да се окажат с най-сериозните тапии за знания е съвсем реална.

„Вече са нужни спешни законови промени“. Това е заглавието на разговор с подуправителя на НЗОК. Спешността идва от факта, че за първи път в историята на здравната каса тя май ще завърши годината на минус. Дали 100 или 300 млн. лв.,  или друга сума ще липсва било рано да се каже. Това въпреки очертаващите се 93 млн. лв. преизпълнение на приходите, които в същност са платените от нас по-високи суми здравно осигуряване. Защо се стигна до тук? Заради две решения на съда. В същност първото – това на Конституционния съд, трудно може да се определи като решение на съд. Тази институция е по-близо до политиката, от колкото до правото и държи да ни го доказва непрекъснато. А когато политиката е безидейна, подчинена на силните на деня, няма как да очакваме решението да е по-различно.    Силните на деня пък, ако не знаете,  са хората с парите. Дето искат да правят още повече пари. Обаче това не е много популярно да се казва на  широките народни маси (не че те се интересуват де), поради което искането за обявяване на противоконституционност на определянето на бюджети на болниците беше маскирано като искане за повече достъпност до болниците. Демек загриженост за пациентите. И КС изпълни задачата. Осигури липсващата достъпност в иначе полузаетите болници. Обаче парите свършиха. Ние това го предвидихме. Когато темата се разглеждаше от КС бяха изискани становища от избрани експерти, в което число не фигурирахме. Ама нали шило в торба на седи, безплатно,  на десетина странички си изразихме мнението. Даже го пратихме на наш познат бил в  таз институция, като той обеща да запознае колегите си. Бяхме стимулирани от факта, че уважавана медия помести непотърсено становище на наш колега, бивш здравен министър. Ние пък ѝ изпратихме нашето, което беше точно обратното. Очаквайки да стане интересно – хората да преценят различните гледни точки . Обаче отговор не получихме. Уважавана, неуважавана, основната цел на  медията не е да информира, а да припечели нещо. Което прави трудно поместването на мнения, различаващи се от тези на осигуряващите финансиране. Както и да е, намери се място, където материалната част да не е първостепенна. Който е искал, прочел е какво мислим. Остава моралното удовлетворение, че сме били прави. И липсата на пари. За това са нужни законовите промени. С интерес ще наблюдаваме опитите на тези, дето избираме днес (същите като вчера и онзи ден), да направят финансовото перпетуум мобиле, при което НЗОК хем да има ограничен фиксиран бюджет, хем болниците да могат да получават неограничено количество средства, в зависимост от представените на касата фактури. Ние стискаме палци за успех. Все пак основно си вадим хляба в болница.

Още по темата – когато касата регистрира преразход на средства поради отчитане на повече  дейности от предвиденото, съгласно Национален рамков договор (НРД), цената на тези дейности може да бъде намалена.  Сиреч, ако болниците отчетат повече клинични пътеки от планираното, цената на пътеките се намалява.  За да стигне бюджета.  От лекарския съюз – абсурд. „Абсолютно невъзможно е да се говори за намаляване на цените“ вика председателя . Обаче НРД е сключен между касата и лекарски съюз и там има един член 371, който точно това разрешава. Съсловната организация малко изпада в позицията на Република Северна Македония, дето подписва споразумение при какви условия започва преговори за членство в ЕС, пък после  – сакън, такова нещо няма. Не ни разбирайте погрешно. Не щем намаление на цените на пътеките. И ние семейство храним. Само отбелязваме някои факти, които по-умни от нас сигурно ще обяснят защо не са такива, каквито в същност са.  

„МЗ предлага промени за паралелния износ“. Едно от предложенията е за формулата за определяне на недостига на лекарства в страната. В момента се прави на база 65% от потреблението. Т.е., ако сте осигурили 65% от ползваните в последните 6 месеца лекарства, останалото може да изнесете в чужбина, за да изкарат паралелните търговци някой лев. Сега се предлага процентът да стане 100%. Което ни се струва по-справедливо. Задоволи напълно собствения си пазар, после мисли за печалбите на търговците. Спомняте ли си Асена Сербезова, беше министър за кратко? Аз имам причини да си си я спомням, вие – едва ли. Та по нейно време, уж за да се изпълни закона, формулата беше променена в системата и лекарства почнаха да се изнасят при по-нисък процент осигуреност за страната. Злите езици разправяха, че толкова бързала да изпълни закона, че не дочакала официалния доклад от одита на системата, а дала разпореждане до конкретен час промените да са факт. Не знам. Хората сигурно си мислят, че като идва от фармацевтичния сектор, задължително с действията си е работела за интересите на този бизнес. Даже ДАНС бяха написали: „ В следствие на новия начин за изчисляване  голяма част от лекарствените продукти, забранени за износ до март 2022г. са отпаднали от СЕСПА, в резултат на което е облагодетелстван частния търговски интерес за сметка на българския пациент“. Ние не заемаме позиция. Трябва да внимаваме какво говорим за госпожата, защото нашите изказвания имат ефект върху здравното и състояние, какъвто не бихме желали да имат.

Ще видим до колко предложенията за промени на МЗ ще станат реалност. Разсъжденията ни за здравната политика и  това на кого е подчинена, споделени по-горе важат не само за болниците, а и за лекарствата.

Да не ви отнемаме повече от времето, което с желани ще отделите за посещение на изборна секция. Вече го споделих във Фейсбук - интересно начало на научна статия свързана със следродилните кръвоизливи. Сериозно издание. Преди 30 години текстът щеше да звучи така:  „ Всяка година по света около 14 милиона жени получават кръвоизлив след раждането, като за 70 000 той е фатален“ . В публикувания на 26 октомври 2024г. материал, актуалните  и без съмнение пределно коректни думи са: „Всяка година по света около 14 милиона хора от биологичен женски пол (наричани тук жени) получават кръвоизлив след раждането, като за 70 000 той е фатален“

Приключихме. Отиваме да гласуваме.