Здравеопазен фронт 18.08.2024

24. 08. 18
Създадена на 18 Август 2024

Здравеопазен фронтСедмицата не започна с добра новина. Побой над лекар в Националната кардиологична болница. Винаги ми е било трудно да коментирам агресията , защото не я приемам под каквато и да е форма. Дали насилието над медици е нещо изолирано и специфично?  Не мисля, по-скоро универсална реакция на определени индивиди в обществото ни. В него липсва тази справедливост, която държавата трябва да осигури. А когато тя липсва, всеки почва да я раздава по начин, който смята за правилен. Част от работата на медиците е да съобщават лоши новини. Хората умират. Скръбта лесно преминава в гняв, когато не сте сигурни, че всичко е направено както трябва, когато ежедневно научаваме за зулуми от всякакъв калибър, чиито извършители не биват санкционирани. Или когато си свикнал да се биеш в кръчмата, на пътя. Що да не удариш някой лекар, хем да отпушиш емоцията, хем да накажеш този, който си мислиш е виновен за случилото се. Ти си съдя, няма какво да чакаш от обществото.  То ти позволява. Дори медийното отразяване в такава обстановка има обратен ефект. Бабаита го съобщават по телевизията. Цял народ научава за геройството му. И после – нищо.  Системата е счупена. Не вярвате? Ами вижте споразумението подписано между БЛС, МЗ и Прокуратурата.

Ако законите бяха справедливи и имаше кой да ги прилага безпристрастно, щяхме ли да имаме нужда от подобни имиджови кръпки, с които институциите се споразумяват, да си вършат работата? Агресорите над лекари трябва да получават наказания както агресорите над всеки друг човек. И медиите трябва да акцентират  не върху акта на  агресия, а върху неговото наказание. Няма нужда да бъдат популяризирани деянията. Както не се популяризират изцепките на фенове при спортни събития. Просто камерите се насочват другаде.

От МЗ рапортуват, че разчистването на терена на Националната детска болница ще приключи предсрочно. Отпадъците щели да се използват максимално. Важно уточнение, щото по някаква случайност  през седмицата хора от Столична община разкриха, че извозването на строителните отпадъци  бил доста доходоносен бизнес. За някои, да не си мислите, че за всички. По разрушаване ние нямаме равни. За това не съм впечатлен от новината. Само едно не разбирам. Защо по телевизия и сайтове, като говорят за бъдещата национална детска болница, показват винаги грозното 12 етажно скеле на започнатата преди 40 години  сграда в бившата Медицинска академия, дето уби дете преди време? Дали защото подсъзнателно всички знаят, че точно там  беше естественото  място за нова детска болница? Или просто да напомнят на разрушителите, че в пъпа на София има още за събаряне? Второто трябва да е. Доводът да се изберат ливадите на  Горна Баня беше железен –  имало чист въздух.

„Майчин дом“ на загуба за полугодието. Софийският, не този във Варна. Разходите с 1,4 милиона по-високи от приходите. Тъкмо на време излиза инфото. Конкурсът за ръководство мина, следващите три години са осигурени. Не че преди конкурса е имало някакво съмнение в това, кой единствено може да се яви. Няма гражданин на републиката, дето да си прави илюзии, че може да се съревновава за директорския пост там. И така трябва. Малцина се тези, успяващи да са добре с всички и всеки  на власт,  да бъдат поддържани от уж диаметрално различаващи се по ценностната си система партии. Да припомним, че в болницата бяха установени, казано най-деликатно, нелицеприятни и прехвърлящи правилата за добро управление практики още по време на първото правителство на Продължаваме промяната. Тогава министър беше Асена Сербезова. Тя хитро забави  нещата и избяга от вземането на решение. Получила е сериозни аргументи предполагам за това удобно изчакване. После служебният министър Меджидиев. Той дори уволни шефката на PR отдела си, защото имала глупостта да обещае на здравни репортери, че ще им предостави доклада за болницата. Въпросният доклад няколко пъти го преправяха, докато стане нарушения-FREE. Даже падна и една глава в ИАМН в процеса на преработка. Дойде второ правителство на ПП-ДБ и министър Хинков гледа, гледа, но не видя очевидното.  Всичко опирало до морал. Аз да ви кажа, всичко опира до финанси. Не само тези, за които си помислихте. Вижте годишните  отчети на болницата – всяка година към 31.12  завършва без просрочени задължения. Обаче в същност тях си ги има, трупат се. Първото тримесечие на т.г. –  1,4 млн. лева, на полугодието – 1,8 млн. лв. просрочени.  Как става номера? Гимнастика. Игра с договори и фирми. За да излезе всяка година болницата без загуба и директора да го освободят от отговорност. След месец  - загубите пак ще са на лице, още по-големи. Голяма работа. Важен е годишния отчет.  За да може с чиста съвест да се каже, че няма финансови проблеми.  И ръководството да е бетон, да бъде преизбирано. Горе ви разправях за справедливостта в обществото.

И докато сме на тема дългове –  информация от седмицата, че получилите кредити държавни болници далеч не винаги подобряват след тях финансовото си състояние. Най-фрапантният пример – въпреки кредит от ББР за 19 млн.лв, болница в София увеличава просрочията си с милион за година, а общия дълг - с 8 милиона лева. За добър пример обаче е дадена болницата по онкология (УСБАЛО), която си оправила дълговете. Знам, че е много нескромно, но не мога да се въздържа и ще припомня, че директор тогава ѝ беше моя милост.  Заварих класическа схема  – болницата дължеше за забавени плащания на фармацевтичните фирми лихви от 10% и нагоре. Всички по веригата бяха щастливи, дълговете се трупаха. Потърсихме начин да вземем кредит при по-ниска лихва, за да се разплатим и излезем от спиралата. Първата идея беше да е от ББР. Ама като казах това в министерството, подскочиха 20 см от стола. Сакън, в никакъв случай, изключено, не си помисляй. Няколко години след това слушах Кирил Петков да разправя кого в същност ББР кредитирала. И май се оказа прав. Ние търсихме кредит, дето да си го върнем. Пък банката явно имала друг таргет  – търсила клиенти, дето да не връщат кредитите. Давали и на животни, чух за вълк по новините. Не знам. Та трябваше да се обърнем към  търговските банки. Те не изгаряха от желание да се занимават със задлъжнели държавни болници. Обаче една ни предложи кредит при 1,8% лихва, но с условие -  държавна гаранция. В министерството пак -  сакън, недей , не си помисляй, финансово министерство няма да разреши. После намерихме друга – с лихва от 2,5%, без нужда от гаранция.  Знаете ли колко време мина, от първото ходене в министерството до разрешението да теглим кредит? 1 година, 4 месеца и 8 дни. Ама го получихме накрая и се разплатихме. Измъкнахме болницата, носовете на кредиторите (фармацевтични фирми)  увиснаха. Което си беше голяма грешка. Непростима. Не си давах сметка в началото. Добре, че дойде госпожа Сербезова за министър, иначе нямаше да разбера колко лош директор съм бил и какви злини сътворих. Сега го знам, но е късно.  Искам да се поправя,  ама КОЙ да ти даде шанс…. Братя директори, внимавайте! Дръжте болниците на загуба. Просрочените задължения са безценен бонус. Хем няма разни завистници да ви се вгледат в креслото, хем тези, дето решават дали да сте на поста, няма да имат причина да са недоволни. Ако някой заблуден журналист пита що на загуба, има си универсален отговор – клиничните пътеки са недофинансирани, ние приемаме най-тежките случаи.

Уф, пак се отплеснах със съвети, но нали целта е да сме си полезни? Между другото, в днешно време ББР вече дава кредити на болници. Даже върви такава реклама в социалните мрежи. Има положително развитие, не се шегувам.

Райският газ няма да се продава свободно. Райският газ не е наркотик. Да, до там докарахме нещата – парламента с гласуване да определя дали едно вещество е наркотик. За късмет мнението на мнозинството съвпадна с това на експертите. Сега остава само някой да респектира нарушителите, щото такива ще има. По принцип полицията трябва има такива функции. Ама не знам, дали ще прояви интерес към темата. Други грижи са налегнали личния състав. Гледах едни момчета с наднормено тегло как защитаваха министър, че бил „браншовик“?  Политиците да не се месели в назначението на министри!? Сериозна и смислена позиция. Много по-важна от това да гониш разни там нарушители на закона.  

НЗОК установила 5 болници с фиктивно отчетена дейност. Санкцията за подобни хитрувания е ясна – прекратяване на договор по съответната дейност. Не се тревожете, болниците у нас са предостатъчно, никой няма да остане необслужен. Макар че очаквам подобни възражения при оспорване на санкциите от финансово засегнатите. Иначе в касата – пак дискусии за онколекарствата. Заради две от тях се налага преразглеждане на правилото за среднопретеглена цена. Истината е, че всякакви такива правила са твърде компромисен вариант. Мижи да те лажем. Решението е едно и то се нарича централизиран електронен търг. Лично аз не виждам нищо лошо в това НЗОК да администрира процеса – в крайна сметка те плащат. Доказа се, че е възможно да се направи, даже работи две години в МЗ. Давайте да почнем избистрянето на водата, който наловил риба в мътното - наловил.

От септември модул в електронното здравно досие (еЗдраве) в НЗИС ще ни напомня да отидем на профилактичен преглед. За да имате първоначален достъп до мобилното приложение вече няма да се изисква наличие на електронен подпис. Ще може да се направи т.нар „сдвояване“ като еднократно посетите най-близкия  офис на Информационно обслужване, Районната здравноосигурителна каса или Регионалната здравна инспекция  по постоянен или настоящ адрес. Представя се за голяма победа над бюрокрацията и улеснение за гражданите. А в същност е поредното   намиране на работа на администрацията. Няма да се учудя, ако някъде измислят отдел „Сдвояване“ – с началник, заместник, старши експерти и т.н.  Повече от 10 години го повтарям – нужна е универсална цифрова идентификация на гражданите, която да се намира в личните им карти, да я носят със себе си и ползват навсякъде. Е, вече почнаха да се издават лични карти с такива възможности, но цифров подпис в тях няма. За това, апелът ми към населението и от двата пола е да се сдвояват и да ползват мобилното приложение. Новите му функционалности заслужават поздравления.

На международната сцена – СЗО обяви маймунската шарка (mpox) за глобална здравна опасност. Случаите са регистрирани в 13 африкански държави. Има вече и един в Швеция. Няма да коментирам темата, защото мисля още имате спомени от Ковид 19 и  не искам да развалям настроението на никого. Пък и Европейският център за превенция и контрол на заболяванията оцени през юли като "много нисък" рискът от разпространение на мрох в Европа.

Дано  с последната новина не разваля настроението на колегите акушер-гинеколози. Публикация в JAMA сравнява резултатите от ултразвуков преглед за оценка срока на бременността между  устройство с изкуствен интелект и експерт ехографист . И установява, че няма разлика.  Грешката при AI е била 3,2 дни в сравнение 3 дни при експертите. Машините напредват. Утеха може да потърсим само в старата канибалска поговорка „Компютърът няма да замени човка“