Седмицата започна с позитивна новина – първи в Европейския съюз сме по брой завършващи лекари на глава от населението. На 100 хил. души у нас се падат 29.5 дипломирали се лекари, при средно за съюза 15,5. Направо късаме словенците, стоящи на последно място с 11,4 и немците с техните 12,4. При зъболекарите за сега сме с бронзовите медали – Румъния и Португалия произвеждат повече от нас спрямо собственото си население. Но ние сме оптимисти – можем да ги бием. Обаче трябва да сме честни – не дължим тези елитни резултати само на интереса на нашите сънародници. Много чужденци учат тук. Обучението за лекар/зъболекар по света е трудно, а на доста места и скъпо. Но при нас е лесно и евтино. А дипломата – от държава член на ЕС. Що да не изкара човек тапия у нас, вместо да се мъчи в собствената си страна с тежко учене? Пазарът диктува правилата. Я вижте колко медицински университети се отвориха. Май само в Малко Търново нямат свой още и младежите трябва да пътуват до Бургас, ако искат лекари да станат. Преди петнайсетина години Турция и Гърция в един момент престанаха да признават родните дипломи, сигурно високото качество им ги притесни. После нещата се пооправиха. Нашите университети отказаха посредниците, които доста автоматизираха процеса по производството на кадри.
Но да не се заблуждаваме – фабриките за лекари и зъболекари произвеждат доста и за родния пазар. Митът, че у нас имало недостиг на лекари върви да го разправят от БЛС пред доверчивите медии, за да има с какво да си оправдават задължителното събиране на членски внос. Статистиката ясно показва – към 31.12.2023г у нас има 29 911 лекаря. Само за сравнение – 1990г. върховата бройката в края на комунизма са били 28 497. Ама при население с два милиона души повече. Та по брой лекари на глава от население не сме никак зле – над средното за ЕС. Проблемът е друг. Разпределението по специалности и силно изкривено (предпоследни по брой общопрактикуващи лекари) и по възраст (втори по застаряване). Ама да не лъжем младите колеги, че скоро ще има хубави места за тях, щото много ще излязат в пенсия. Личният ми опит показва друго. Като директор на болница ми се е обаждал зам. министър да ми държи сметка защо пенсионирам лекар на 75г. възраст, депутат от управляваща партия пък ме е карал да оставя поне на граждански договор друг, също над 70 годишен. Не се съобразих със зама, направих хатър на депутата. После пенсионерката на граждански договор се скъса да пише доноси срещу мен. Сещате се, че не ставаше въпрос за лекари от тези, дето дават дежурства, а за по-благи длъжности, нали? Но да се върнем на темата. Младите, да знаете, лекарите са много и след завършването ви чака конкурентна и недружелюбна среда. Аз мога да съм ви полезен с няколко безценни съвета за успех в професията. Съмнявам се в университета да ви обръщат внимание на тях: избирайте специалност, която обслужва и двата пола (или колкото смятате там, че има). Насочете се към дисциплина, в която болестите са хронични, не се излекуват, а само искат поддръжка до живот. Някъде, където има много лекарства. Колкото са по-скъпи, толкова по-добре. Избягвайте хирургичните дисциплини. Там работите приключват много бързо, отделно стреса не си заслужава. А ако толкова сте повлияни от филми и героични разкази, за да се наврете в хирургична дисциплина, изберете такава, където има много консумативи и изделия за поставяне – стентове, пружинки, плаки, винтове, все тая какво, важно е да е скъпо. Не върви тук да ви обяснявам защо. Просто доверете се на съветите и ще сте ми признателни до пенсия.
Здравният министър д-р Кондева рано сутрин на гости в bTV. Цънцарова веднага хваща бика за рогата и поставя най-важния въпрос за здравеопазването – бихте ли останала на поста здравен министър. Малко повечко изречения от куртоазия, но накрая – отговорът е - по-скоро ДА. Това много ме зарадва. Преди години правих срещи с почти всички здравни министри и при подобен въпрос отговорът почти навсякъде беше - по-скоро НЕ. Явно условията на труд на площад „Света Неделя“ са се подобрили. Има надежда на хоризонта.
Въпроси за смените на директори. В болница „Лозенец“ например проблемът били дълговете. 2022 г., е регистрирана над 38 млн. лв. финансова загуба, след което при новото ръководство до края на март 2024 г. тази загуба достигнала 94 млн. лв. Какво си мислите, като чувате тези числа? Че болницата е управлявана лошо? Това би бил отговор на първокласник. За шестица трябва повече. Животът е показал, че колкото една болница има по-големи задължения, толкова по-голяма е вероятността, неин мениджър да влезе в политиката. Сигурен съм, че партиите вече оглеждат с интерес лицата, постигнали тези впечатляващи резултати.
Цънцарова обаче пита още – за смяната на директора на онкологията (малко я прекръсти, ама това да ѝ е кусур). Директорът по лични причини сам си подал заявление за напускане. Което принципно е вярно като акт, но не и като обяснение. Пристрастен съм към тази болница, свързана е с част от живота ми и признавам - ме интересува. Истинската причина, директорът да бъде сменен е абсолютно същата, поради която беше назначен. Имаме основание да вярваме, че причината се казва Гълъб Донев. Той като служебен министър-председател оказа благоприятно въздействие за кариерата на своя приятел. После заради промените в конституцията обаче полетът му се сви само над президентството. Приятелят остана без подкрепа, с коварен заместник, имащ апетит за поста му. Добре запознати източници разказаха, че въпросният вече бивш директор на онкологията бил извикан в министерството, където го попитали, дали няма лични причини да си подаде оставката. Човекът, истински военен, разчел разположението на силите. Поинтересувал се, ако успее да намери лични причини, дали ще има утешителна награда. Отговорът бил да. Така оставката по лични причини била депозирана без драми и тихичко заместника се намърдал в директорския стол. Чест прави на ръководството на МЗ, че си удържало на думата. Бившият директор не е захвърлен на едната военна пенсия. Е, не се класирал по първо желание, но утешителната награда е получена успешно - член на Съвета на директорите на болницата по ендокринология. Вярно, да се разписваш месечно за малко над 5 000 лв. е вид мизерия, но от друга страна, ако срещу това нямаш никакви задължения, дори не се налага да ходиш на работа, не изглежда толкова лошо.
Обаче голямата новина на седмицата без съмнение беше „Лекар взе 1494 лв. за преглед на болно дете в Златни пясъци“. Райски локум за медиите. Неизчерпаем повод за запълване на емисии, коментари и анализи от специалисти по всичко. Аз обаче останах малко раздвоен. От една страна - завист, че за толкова години практика никога не стигнах такава сума за преглед, от друга – нещо не разбрах къде точно е нарушението на лекаря. Човекът просто се адаптирал към системата, дето десетилетия развиваме в посока търговия, пардон, пазар. Никой не изнесе данни родителите да са изнудвани, да са протестирали. Даже останах с впечатление, че не те са се оплакали, а медиите постфактум ги издирили. Я си представете, че платената по фактура сума ще им се възстанови в държавата от където идват? При такива ситуации пациентите въобще не се интересуват за цената. Не стана ясно също дали са европейски граждани ,а само, че идват от държава член на ЕС. Разбираемо е да се възмутим, когато здравноосигурени българи трябва да си плащат от джоба. Но различните цени за собствени граждани и чужденци са факт на много места по света. Ако не вярвате – отидете до съседна Турция. Който не иска да се озовава в подобни ситуации в чужда страна си прави медицинска застраховка. Даже да няма такава, първо е добре да пита за цената, после преглед. Ситуацията не е била толкова спешна, та да е нямало време за подобен въпрос. Раздута история. Че подобни цени са проблем, спор няма. Те са имиджов трън в петата на родния туризъм. За това от него трябва да излезе инициативата за решение, което не е никак трудно. Ако пък за туризма това не е проблем, за какво изобщо говорим?
Новина, за която имам колебание дали е за тук или за криминалната хроника. Шефката на ИАМН (медицински надзор) се оплаква, че е заплашвана от собственик на болница заради санкция от 90 000лв. Подала сигнал към ГДБОП. Името на болницата не казва. Ама ние сме любопитни и разсъждаваме. На държавните болници принципал им е министъра. Няма как да става въпрос за държавна болница. Нито общинска. Нито министри, нито на кметове им пука за такива санкции. Не че не могат да им влязат в употреба, ако искат да подгонят някой директор де. Но чак да заплашват – няма начин. Частна болница трябва да е било. Ама частните болници са различни. Равни са, но едни са по-равни от другите. Не ще да е била болница от близките на властта. Г-жа Динева не е глупав човек и едва ли ще тръгне там с лошо. Пък даже да го направи, собственикът няма да я заплашва. Той просто ще се обади по-горе, от където ще окажат методично съдействие по казуса. Друга болница ще да е, дето наистина е сгазила лука. Щото ако санкцията беше измислена (ИАМН ги владеят и тези работи!), то си има съд, към когото да се отнесе случая, а не да се действа със заплахи.
И като споменахме за общински болници – съдът на първа инстанция осъди Шейново да плати 70 000 лв . за разменените бебета на една от майките. Доста по-малко от пожеланите 300 000. На другите родители има вече отсъдени 100 000лв. Избягвал съм да коментирам темата, така и ще продължа, че работя в това лечебно заведение в момента. Пък и като си представя колко неща, от които болницата има въпиеща нужда могат да се купят за тези пари, хептен ми се разваля желанието да мисля по казуса.
„Има натиск от вносители за забраната за употреба на вейпове“ – това обяви д-р Симидчиев. Поводът е гласувания на първо четене законопроект, с които се забранява на непълнолетни да бъдат продавани всички видове бездимни, нагреваеми или безникотинови изделия. Една от малкото смислени инициативи в Народното събрание. Че натиск ще има, то е очаквано. Частните печалби не се интересуват от общественото здраве. Лично съм видял как се действа. Водил съм битка за забрана на пушенето на закрити обществени места. Единодушието в приемане на закона на първо четене обаче честно казано ме плаши. Съмнявам се вейпопродавците толкова да нямат лоби в парламента. Имат, ама не го задействат. По-скоро не вярват, че законът ще стигне второ четене, или ще го модифицират тогава, или другото логично обяснение – каквото и да се приеме, то няма да се прилага. Както на практика е с текстовете срещу пушенето. На 20 метра от здравното министерство има заведение, където свободно се пуши на закрито. Никой не си прави труда да контролира, или го прави формално, с предварително информиране, за да няма изненади. Какво има да се чудим – то в министерския кабинет толкова пъти е мирисало на цигари. А на столичният лекарският съюз пък спонсор им беше Филип Морис. Та нека се приемат закони, ние знаем да не ги изпълняваме.
Голямо проучване от САЩ показва как се променя честотата на онкологичните заболявания с поколенията. Оказва се, че много видове рак се срещат по-често при родените по-късно, спрямо предходните поколения. Обяснението – начина на живот и наднорменото тегло. Родените през 1990 имат два-три пъти по голям риск да се разболеят от рак на щитовидната жлеза, бъбреците, панкреаса, тънките черва, спрямо родените през 1950г. Ракът на матката при жената започнал да се увеличава от родените през трийсетте години на миналия век, на тестисите – от родените през 40-те, на дебелото черво – от родените в началото на 50-те, на яйчниците – от родените в края на седемдесетте. Има и такива, при които обаче се наблюдава намаляване – свързаният с HPV рак на маточната шийка – при родените през шейсетте години на миналия век (скрининг, а сега и ваксина), ракът на белия дроб – от родените след 1975г. (намаляване на пушенето). Е, последните случаи не важат за нас. Нито скринингът ни е скрининг, нито нивото на ваксинация срещу HPV го имаме, а за пушенето – писах по-горе.
Тук „всеки сам си преценЯ“