Предизборно време. На здравеопасния фронт би следвало да гледаме битки, сражения на идеи и решения, с цел завоюване на повече електорат за предстоящите на 27 октомври избори. Нищо подобно. Пълна тишина. От скука трябваше да прибегнем до предизборните платформи, белким там нещо грабне вниманието ни като гласоподавател.
Почнахме с най-голямата партия – ГЕРБ. На сайта им – управленска програма, ама май никой не я чете. Иначе все щеше да забележи, че в първото изречение говорят за предстоящите избори през юни тази година! Обаче номерът на бюлетината е сменен – поставено е числото 18. Което показва, че не всичко написано е дело на командата copy-paste. В програмата думата „здравеопазване“ е използвана точно два пъти. Единият – по повод как ще насърчават лекари и сестри да ходят на село. Което искрено ни учуди. Защото всички действия до момента са били точно в обратна посока - насърчаване на медицинските специалисти да остават в големите градове, като специално за целта пък се насърчава всячески откриването на нови болници там. Другото ползване на думичката „здравеопазване“, пак се оказа свързано с кадрите: „..ще провеждаме политики за обезпечаване с кадри на най-важните сектори..“ Тук няма какво да възразим. Доказано е в практиката, че тази партия през годините се е грижила за обезпечаване на сектора с кадри. За сега тези действия са ограничени само до броя на здравните министри, което може да потвърдим от първо лице. Но това е едно добро начало. Все някога ще се стигне и до медицинските сестри, от които май имаме най-голяма нужда. И за тях ще има опашка, както беше във вица.
Разбираемо е неглижирането на здравеопазването от ГЕРБ. Познати, които по принцип са добре информирани, ни разправяха, че голяма част от него била дадена на концесия на лица, предлагащи ново начало. Не знаем. На нас повече ни прилича на съпредседателство. Този формат крие някои опасности, но те лично не ни засягат. Както и да е, защо ѝ е на най-голямата партия да се напъва с програми и реформи? Дори предстоящите избори да не произведат нищо по-различно, по конституционен начин е гарантирано, че служебното правителство ще следва правилната политика, а решенията ще се вземат в съгласие. С концесионери или съпредседатели в сектора – все тая.
Главно на хартия, здравеопазването винаги е било приоритет на социалистическите формации. За това с интерес погледнахме към програмата на коалицията ПП ДБ. Не ни разочароваха. „Грижа за здравето на българите“ е един от техните четири основни приоритета, според публикуваното на сайта. Обещанията са за намаляване на доплащанията и увеличаване на заплатите на медицинските сестри и лекарите. За доплащанията – звучи хубаво. Само че обяснението за „Нов модел на финансиране на клиничните пътеки – остойностяване на лекарския труд и медицинските изделия в тях“ показва, че си нямат хал хабер от нещата. „Остойностяване на лекарският труд“ е фраза, индикатор за неграмотност и популизъм. Може да обясним теоретично защо, но по-лесно е да направите справка през годините колко пъти е пробутвана и какви са били резултатите. И няма да имате нужда от повече обяснения. А нов модел на финансиране на клиничните пътеки е оксиморон. Нещо, като дървено желязо. Що се касае до обещанието възнагражденията на лекарите да се увеличат до 125% от средната работна заплата - направо загубиха лекарските гласове. И на техните семейства. Добре, че никой не взема на сериозно предизборните програми, иначе с това обещание всички „светила“ които често гостуват по разни медии, щяха да станат смъртни врагове на ПП ДБ. Тъй де, 125% от средната работна заплата към момента са 2870лв. Излиза, че обещават сериозно намаление на лекарските възнаграждения! В някои случаи в пъти. А на „светилата“ – в десетки пъти… Принципно справедливо е искането за „Задължително провеждане на обществени поръчки от частните болници, когато доставките се финансират с публичен ресурс“. За да сме обективни, това вече беше отстоявано като позиция в парламента от ПП ДБ. Обаче вяло. Което не ни прави оптимисти, че при една Сглобка 2, резултатът ще е по-различен.
Стига сме ви занимавали с предизборни измишльотини, да се върнем към реалния живот.
Този месец е наситен с инициативи, целящи популяризиране на донорството и трансплантациите. Имаме си кампания „Да! За живот!” – с мотошествие, концерти, маратони, засаждания на растения, но ….. с малко трансплантации. От 2021г. до сега, България е отказала да приеме 40 органа от Евротрансплант. По силата на споразумение между нашата страна и Румъния, ние сме дали 25 органа, а сме взели само 1 от северната ни съседка. При 823-ма чакащи. Много хора са си блъскали главата, защо това е така, обаче най-накрая дойде здравен министър, който реши загадката. „Основният проблем при трансплантациите е организационен“ – това заявила д-р Кондева на някаква конференция. Впечатляваща проницателност! Организационно преди години агенцията по трансплантациите беше вкарана в Изпълнителна агенция медицински надзор. Ние лично не сме толкова умни, за да разберем каква беше идеята, но сигурно такава е имало. В същност при толкова слаба държава цяло чудо е, че въобще се правят трансплантации у нас. Тук шапки трябва да свалим на медицинските екипи и да отдадем благодарност на роднините на донори. За останалите - оставяме дежурните демонстрационни инициативи и конференции.
Искате ли да получавате допълнително 2,5 минимални работни заплати? Ако да – за вас е проект „Насърчаване на специализацията по специалности и в области с недостиг на специалисти“. Могат да кандидатстват лекари, лекари по дентална медицина, медицински сестри, акушерки. Обаче до момента са кандидатствали само лекари и зъболекари. Странно - най-дефицитните кадри не проявяват интерес. Може би заради парадокса, че като специализанти ще получават повече, от колкото като взели специалност. Има нещо сбъркано в начина, по който се отнасяме към европейските фондове. Не само в редовно ползваната дума „усвояване“, между другото много добре характеризираща целта на процеса. Доста по-разумно е с ресурсите така да реорганизираш системата, че след изчерпването им тя сама да продължи да функционира устойчиво. Раздаването на пари като добавки към заплатите няма как да постигне траен ефект. Защото в един момент свършват. И кадрите напускат, недостигът остава. Хем си обучил и финансирал някого, хем го няма.
Докато сме на вълна проекти с европейски средства, да ви информираме за изпълнението на този с въздушните линейки. Следващите два медицински хеликоптера, един от които трябваше да е тук преди месеци, а другият да дойде до декември, няма да пристигнат тази година. Евентуално идната. Уж фирмата щяла да плати неустойки, ама ние ще сме доволни когато и да ги достави, само да имат лебедки и каквото там се полага, че журналистите много мъчиха горкия Гвойздейков преди време. Май носи някаква черна ли, цветна ли кутия в студиото да се оправдава.
Мине не мине време, от СЗО вземат, та изръсят някой бисер. Цифровите устройства като смартфоните трябвало да бъдат подложени на регулации подобни на тютюневите изделия! Доста неподходяща аналогия. Най-малкото, защото когато устройствата се използват правилно, от тях има огромна полза. И тя ще се увеличава, независимо дали на СЗО се харесва или не. Включително за следене на здравното ни състояние, поставяне на диагноза, а в не в далечно време – вероятно и за лечение. Нищо общо с тютюна. Проблем със смартфоните и подобните джаджи разбира се има – за подрастващите. Губят истинските социални контакти, които се заменят с виртуални. Не знам, може би това е етап от еволюцията на човека. Но специалистите са обезпокоени. Във Франция тази есен пробно забраниха смартфоните (оставяш ги, не са у теб) в 200 училища, където учат 50 000 деца между 11-15 години. Това е продължение на вече съществуващ закон от 2018г., забраняващ ползването на подобни устройства при по-малките. Политиката на Макрон се базира на доклад от 140 страници показващ директни и индиректни ефекти за здравето на подрастващите. В същност в много европейски държави подобни решения вече се вземат или се обмислят сериозно. От СЗО просто някой днес се опитва да пресоли манджата, както няколко пъти вече им се е случвало с други теми..
Нова ТВ излъчва репортаж от Националната генетична лаборатория – падащи тавани, от които мазилка и боя висят като слайсове прошуто. Нормално – 35 години не била реновирана, а и оборудването се оказва на тази достолепна възраст. Парадоксално преди седмица Сметната палата публикува одит „Изпълнение на Националната програма за подобряване на майчиното и детско здраве 2021-2030 г.“, в който с укор констатира, че В България програмите за неонатален скрининг (тестване на новороденото за набор от заболявания преди да се появят симптоми) като превантивна здравна практика са ограничени само до 3 заболявания, в Италия са 49, в Германия - 16. Ами точно такива изследвания се правят в Националната генетична лаборатория. Я Главчев да се връща бързо на поста си в палатата и да стегне одитиращите! Никъде в доклада им не видях препоръка персонала на генетичната лаборатория да бъде снабден с каски, които видно от репортажа трябва да са основно работно облекло на генетиците. Лабораторията е част от СБАЛАГ „Майчин дом“. Имаме особено отношение към тази болница. Преди години подобна картинка ни показаха за приемното му отделение. В отговорностите ни тогава беше да решим проблема и го решихме. После, ползвайки инвестициите направени от държавата, други станаха милионери. Последните четирима здравни министри не видяха управленски проблем в това да няма средства за елементарни ремонти, докато директора си отчислявал процент от платения паркинг, също правен с държавни пари между другото. Включвам и Кондева. Сега се опасяваме да не вземе след репортажа да се скара на директора и го накара да пребоядиса тавана със собствени средства. Майтап. Няма такава опасност. Наскоро го преназначи за нов тригодишен период. Предполагаме репортажът на Нова ще бъде удобен повод да се дадат едни пари от МЗ на Майчин дом. След което знаем какъв е реда.
Да завършим обзора с високи технологии. „Изкуственият интелект предизвика хаос при пациентите с ТЕЛК“. Такива заглавия видяхме по телевизии и сайтове през седмицата. Крачката напред е обнадеждаваща, защото до сега хаосът в ТЕЛК се предизвикваше само от естествен интелект. Не знам до колко темата с тези комисии въобще трябва да я дискутираме тук, тъй като структурите реално изпълняват социални функции, а не здравеопазни. Както се разбра, изкуственият интелект разпределя документите на хората към комисиите, без географското им местоположение да е от значение. Така документи от единия край на страната могат да се разглеждат от комисия в другия. Което естествено прави невъзможно физическия преглед на желаещия освидетелстване от комисията. Обаче нещата не са фатални, понеже такъв в същност явно не се прави. Дали първите лекари, чиято дейност ще бъде заменена изцяло от изкуствен интелект няма да са точно работещите в ТЕЛК? При настоящата ситуация звучи напълно възможно, макар че на нас ни се щеше да се започне от по-високи позиции в здравеопазването. Ние имаме само един въпрос към уважаемите ръководители и политици: защо загрижени за ускоряване работата на ТЕЛК нормативно принудиха и продължават да принуждават само и единствено държавните и общински болници да разкриват и поддържат ТЕЛК комисии? Частните болници по закон са равнопоставени с държавните. Това винаги се е изтъквало и ревниво бранело, когато се разпределят публичните ресурси. Защо обаче се забравя, когато трябва да се направи същото по отношение на отговорностите?