Теми от родното здравеопазване едва ли биха имали освежаващ ефект през летните жеги, а за случващото се в политиката по-добре да не се говори в отпускарския сезон. Но все пак трябва да сте информирани. За това, в позитивна светлина, кратък обзор на новините от сектора през изминалата седмица:
Неподписан анализ на Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП) ни обяснява, в каква огромна заблуда е Европейската комисия и колко грешно и лошо е у нас да се иска от частните болници да правят обществени поръчки. Добре щеше да бъде, ако в него беше споменато кой е поръчал и платил анализа, защото знаете поговорката – който плаща, той поръчва музиката. А музиката на моменти звучи фалшиво. Това обаче не попречи само за няколко дни икономист от ЕКИП да обходи всички национални медии – БНТ, NOVA, bTVрадио за да успокои гражданите, че въпреки желанието на ЕК да ни бутне напред, ние ще отстояваме твърдо правото си да се дърпаме назад. Това безкритично публично дефилиране, при което от страна на медиите не беше потърсена никаква алтернативна гледна точка, до някъде отговаря на въпроса КОЙ в същност е поръчител на музиката.
Малко негативно прозвуча изказването на министър Гвоздейков по БНТ, че вторият медицински хеликоптер ще закъснее, но финала беше добър – третият ще дойде на време. Ние отправяме пожелания и стискаме палци, когато и да дойде – да има лебедка.
Докато изпълнителната власт си блъска главата с хеликоптери и назначения, то в Народното събрание кипи творчески труд. Всичките три внесени проекти за промяна в Закона за здравето бяха приети на първо четене, като стана ясно, че не е ясно дали ще минат на второ. Оптимизъм за качеството на законотворчеството дава факта, че големи дискусии все още се водят по темата що е то електронен здравен запис, как пациентът да се идентифицира електронно пред системата, кой да има достъп до ГРАО. Прибързаните естонци решиха тези неща преди 20 години, но съм сигурен, нашите решения накрая ще са много по-добри, защото се коват десетилетия. А по всичко личи, че имаме още много години за дискусии пред нас.
Новият шеф на здравната комисия отново внесе текст за телемедицината. Като се има предвид размера на страната ни, с огромните разстояния между населените места, малкия брой болници, оскъдицата от лекари, то на всички става ясно, колко жизнено важна е темата днес. След като успешно осигурихме контрол и превенция на източване на здравната каса с дейности, за които се изисква физическо присъствие, защо да не минем на следващото ниво – виртуални прегледи. Като казах за тях, та се сетих – а какво стана с телемедицината в пощенските станции? Идеята беше хубава, работи ли се по нея? Питам за моята специалност, гинеколог съм, понякога ми идва в повече ходенето до кабинета.
ИТН пък си настояват за мобилните здравни кабинети. И това подкрепям. На времето една верига болници така тръгна – с бусчета обикаляха селата и обещаваха на бабите и дядовците да им продухат вените. Касата плащаше прилично. Добра форма за стартъп. Но също и за подкрепа на съществуващите лечебни заведения. Ресурсът в градовете не е неограничен. Всички възможности трябва да се използват в добива на клинични пътеки.
Райският газ няма да го коментираме – това е тема рай за политиците. Всички са единодушни, че е лош. Може би по единодушие само борбата с насилието над медици конкурира темата. ГЕРБ бяха най-креативни – по тяхно предложение ще се създаде e-регистър на случаите на агресия. До 4 месеца министърът на здравеопазването се задължава да започне създаване на специализирана електронна система. Доволни са от министерството, приветстват идеята. Как няма да са доволни – ще има договори за създаване, за поддръжка, търсене на изпълнител. Не, едва ли последното. Изпълнител сигурно вече е намерен.
И.д. главен прокурор изпратил писмо до министър-председателя и здравния министър, в което изказва безпокойството си, че в София вече няма места за съхраняване на труповете. Настоява да се предприемат незабавни мерки, за да не се затруднява работата по досъдебни производства, разследванията по наказателни дела , въобще да не се пречи на извършването на съдебно-медицински експертизи. Човек би си помислил, че изведнъж напливът от трупове в столицата рязко се е увеличил. В същност не. Оказва се, че не болниците със запълнени морги пречат на съдебната система, а съдебната системата пречи на тях, като ги държи пълни до краен предел. Имало труп, стоящ от 2016г. Според мен това повече отива на мавзолей, не на болнична структура. Властта спешно търси решения. Има два пътя. Единият съдебната система да запретне ръкави и да си върши работата бързо. Другият – да откриваме нови морги. Май клоним към втория вариант. Миналата година работна група в Министерството на здравеопазването търсеше подходящ терен. Чудя се, как още не сме кандидатствали по Плана за възстановяване и устойчивост за финансиране на такъв проект. Щото престоят в морга се оказва много устойчиво състояние.
И накрая да завършим с позитивна новина: не винаги, когато някое лекарство е дефицитно, то реално е такова. DarikNews съобщават, че при проверка на СДВР, СРЗИ и НАП са открити в аптека над 1200 инжекции Фраксипарин, който по едно време липсваше. Сега единствената липса, която е установена е документ за произхода му. Но позитивното е, че е останал в България. Щото преди 2 години малко по-скъпи лекарства, дето бяха изписани на български онко болни и платени от касата се намериха на пазара в Холандия. Никой не може да отрече, че прогрес има.