Здравеопазен фронт 04.08.2024

24. 08. 04
Създадена на 04 Август 2024

zdraveopasen frontСега е моментът -  преди церемонията по закриването на олимпийските игри, че не е ясно след нея какви страсти ще се развихрят отново и за колко време ще погълнат целия интерес в социалните мрежи.

Време е за седмичния преглед на новините от здравеопазването. А като кажем здравеопазване, за какво се сещаме първо? За пари.

В началото на седмицата надзорът на касата разгледал изпълнението на бюджета за полугодието и се видяло, че харчовете вървят по-бързо от планираното. В обичайните заподозрени  отново са разходите за лекарства. Обаче  за първото място с олимпийски устрем се класират болниците. Ръстът в разходите спрямо миналата година бил 53%. Някои дейности отчитат повишение  от 544%! Ако така продължава сметката показвала, че дефицитът при болниците в края на годината ще е 304 млн. лв. , а за лекарства 58 млн. лв. Обаче ние сме оптимисти. Няма така да продължи, а ще се засили. Окриля ни  решението на Конституционния съд, който демонстрира висша степен на грижа към хората, обявявайки лимитите на болници за противоконституционни.  Затруднявали  достъпа на хората до здравеопазване.  Нищо, че половината болнични легла в страната стоят празни и директорите на болници се чудят какви фокуси да правят, за да намерят пациенти за тях. Смятам, че системата още не е разбрала пълните възможности, които  ѝ си предоставиха и плахо опитва увеличаване на приходите. Е, ще разберат, че може още. Малък проблем, дреболия, която остана под нивото на конституционните съдии  е фактът, че бюджета на касата е фиксиран, ограничен. Ама за това си има ръководство на институцията, да се оправя. Та в крайна сметка след ползване на резерви и разни други видове гимнастики, включително механизъм за удръжки (частните болници обжалват,  май и това ще падне в съда),  се очертава липса на едни 83 млн. лв. Аз не му се тревожа много. Най-логичното им намиране е да се актуализира бюджета. Ще пасне добре на нашата народопсихология – ние обичаме индивидуално някой да ползва, а всички после заедно да плащат. Ама ще кажете,  нямаме пари. И на това има решение. Да ползваме днес, пък децата да плащат утре. Твърдо съм за актуализация. Колкото трябва, толкова.

Колега, председател на сдружението на общинските болници, обаче е притеснен.  Посочва според него каква е основната причина – едни имали привилегията да договарят, а други като него ( разбирай мениджъри на болници) -  да изпълняват договореното.  Камъните тук са по лекарския съюз. Несправедливо според мен. Решението беше открито преди 6 години. Не, по-отдавна,  тогава само видимо се материализира. Слагаш си твой човек начело на организацията, която договаря, и грижите ти изчезват. И не само в организация, а и  в разни институции. Но да не се отплесвам.

Среща в Министерство на здравеопазването с обсъждане на доклада на Европейската инвестиционна банка за структурата на Националната детска болница. Ден преди това – искри между Обществения съвет и министерството. Едните викат – МЗ се опитва да попречи на консултанти и експерти да влязат в диалог, да ограничи времето на Обществения съвет за бележки по доклада. От МЗ пък обявиха - Общественият съвет е информиран своевременно, ама няма постъпили от тяхна страна коментари. Не знам кой крив – кой прав. Аз в случая виждам устойчивост в моделите на поведение. Но хубавото е, че след срещата томахавките изглеждат поне временно заровени. Иначе картинката като структура и организация на болницата почва да се прояснява. 404 легла,  309 лекари, 454 медицински сестри. В пълна мъгла обаче остава въпросът, от къде ще дойдат тези кадри. Знам какво ще кажете – дайте им добро заплащане и хубави условия и те ще дойдат. Бих добавил – и устойчивост. Да приемем, че добрите условия с новата сграда ще са факт. Ама заплащането? Ако се вдигне общо финансирането от НЗОК за педиатричните пътеки, то първите, които ще предложат по-високи заплати ще са съществуващите болници – за да си задържат кадрите и за нова болница няма да има. 13 лечебни заведения само в София оказват помощ на деца. Ако селективно се даде добро финансиране само на една болница, представям си какъв вой ще настане.  По имена, телевизии и час на излъчването ще ви кажа кои анализатори ще се явят да обяснят как се погазва равнопоставеността, връщат ни към комунизма и колко лошо ще стане. Има едни интереси, срещу които няма здравен министър, дето само да е помислил да се изправи и да е видял хаир.  Големият проблем се очертават медицинските  сестри. Някои се питат  – как ако не може днес  да осигурим десет от тях за съществуващата национална детска кардиология,  утре ще намерим 450 за нова болница? Тези, които се питат това, обаче са невежи. Решение има и то ни беше дадено през седмицата в Народното събрание. Накратко – депутатите от здравна комисия единодушно приеха Решение, с което задължават министъра на здравеопазването да реши проблема с недостига на медицински сестри. С ясни срокове – 2 месеца от приемането му и хоризонт 2030г. По наши сметки, до тогава трябва да са се сменили 6-10 здравни министъра и десетки депутати, без един, дето винаги ще е там.  Харесват ми народните представители. Действат с размах и смисъл. Надявам се примера от здравната комисия да се пренесе и в останалите. Сега очаквам  още Решения – например  да се задължат министрите на външните работи и отбраната да спрат войната в Украйна до два месеца. А социалният министър – да прекрати бедността в аналогичен срок. Да не се бавим повече.

През седмицата беше направена успешна чернодробна трансплантация от проф. Ивелин Такоров във ВМА, за което всички трябва да бъдат поздравени, включително екипът от УМБАЛ „Св. Анна“ София, от където е донорът. В Пирогов пък  сменили координатора по донорство, който за миналата година реализирал повече донорски ситуации, отколкото за предходните няколко. Не познавам колегата. Но знам, че едно от най-непростимите в системата неща е да се опиташ да си гледаш работата добре и да постигнеш резултати. Ако случаят е такъв – с пълно право са го разкарали.

Новина от света: робот-стоматолог за пръв път  провел операция самостоятелно — 8 пъти по-бързо човек-лекар. Подготовката на зъб за коронка станала за 15 минути, вместо обичайните два часа от човек. По този повод да дам безплатно безценен съвет на нашите зъболекари. Купувайте ги тези роботи. После вкарайте в НЗОК една добре платена пътека роботизирано лечение на денталните заболявания. И сте в играта. Все тая, дали ще подготвяте коронки или ще чистите зъбен камък с робота – касата ще плаща. Направете го и няма защо да ми благодарите. Трябва да се подкрепяме с каквото можем.

Матурата по български език и литература да остане като компонент в бала при кандидатстване за медицина  предвижда проект за промени на МЗ. Медицинските университети подкрепят. Подкрепяме и ние, но се чудим, кое кара младите хора да искат да стават лекари у нас. Нищо няма да кажа повече, че един колега здраво го нахейтиха за подобен въпрос във Фейсбук.

За край, да съм полезен на застаряващото ни население. Новината идва от Торонто, където  The Lancet Commission добави два нови рискови фактори за поява на деменция. Докладът е по време на Alzheimer's Association International Conference. Та ето актуалния списък:

  1. Злоупотреба с алкохол
  2. Пушене
  3. Диабет
  4. Затлъстяване
  5. Високо артериално налягане
  6. Замърсяване на въздуха
  7. Мозъчна травма
  8. Обездвижване
  9. Депресия
  10. Социална изолация
  11. Загуба на слух
  12. Ниско ниво на образование
  13. Високо ниво на холестерола след 40г. възраст
  14. Загуба на зрение