Скорошно проучване от Шотландия сравнява ефикасността на интраутеринната инсеминация без стимулация, на стимулацията с кломифен цитрат и на очаквателното поведение при лечението на пациентки с необясним инфертилитет (достигащ до 25% от случаите на инфертилитет) . Резултатът: и трите метода в крайна сметка имат еднакъв ефект по отношение на най-важния краен показател – раждане на дете.
Проучването е рандомизирано и е проведено в няколко центъра. Обхванати са 580 жени с инфертилитет от 2 години, доказана проходимост на маточни тръби, потвърдена овулация и нормална спермограма при съпруга. Участничките са били разделени със случаен подбор в три групи: на 193 от тях не е предписвано никакво лечение, на 194 е правена стимулация на овулацията с кломифен цитрат в доза 50мг дневно (2-6 ден на цикъла), на 193 е правена инсеминация в продължевие на 6 цикъла.
В първата група (само наблюдение) са постигнати 32 раждания (17%). При жените стимулирани с кломифен те са били 26 (14%), а в групата с инсеминация – 43 (21%) Клинично доказаните бременности в трите групи са били съответно 17%, 15% и 23%. Случаите на спонтанен аборт, ектопична или многоплодна бременности в различните групи също са били със сходна честота. Въпреки почти еднаквите крайни резултати, броят на оценилите лечението като приемливо е бил най-голям при групата с инсеминация (96% от пациентките), почти същия резултат се наблюдава в групата с кломифен (94%), докато доволните в групата с очаквателно поведение са били по-малко - 80%.
Източник: BMJ 2008;337:a716