Скъпи сънародници, следите ли битките в Народното събрание? Цял месец армии високоплатени наемници щурмуват председателския пост. Осем епични сражения. Генерали нападат с декларации, предложения, кордони, съблазън и заплахи. Но постът не пада в ничии ръце. Само свидни жертви – изключени и неразбрани. А това е само началото. После идва щурма за правителство….
Здравеопасният фронт разбираемо остава далеч от светлините на прожекторите. Но ние бдим, тук сме, за да ви информираме.
„България на последно място в ЕС по отношение на скрининга в онкологията“. В Европа взели та направили индекс на политиката за скриниг на рака (European Cancer Screening Policy Index). Сложили сума ти критерии, разни показатели. Накрая теглили чертата и сравнили страните. Ние твърдо се класираме последни с 26.1%. Пред нас са Румъния с 34,7% и Гърция с 44,8%. Останалите са от 60% нагоре. Първенец се оказва Словения с 91,2%. Не че и преди тази класация ние не знаехме, къде се намираме, ама друго е да ти го покажат отвън, с числа, обективно.
На този тъжен фон, малко радост – през седмицата представиха резултатите от Националната скринингова кампания „Заедно срещу рака на дебелото черво“, организирана от Фондация „Лъчезар Цоцорков“. Срещу похарчени 1,4 млн. лв. са направени 93 381 теста, от които 14,2% са били положителни. Сигурно сте чули за кампанията – беше добре застъпена в медиите, известни фигури призоваха да се изследваме. Организаторите изчислили на база резултатите, че чрез ранното откриване на заболяването, пестим 27 млн. лв. разходи, а приносът към БВП ще да е 31млн. лв. Сигурно е така, ама при положение, че хората с позитивен тест са били своевременно насочени за последващо изследване (колоноскопия), при положение, че тя е извършена правилно, при положение, че са отстранени полипите, които могат да доведат до рак, че са диагностицирани точно всички случаи на рак, че след това са лекувани правилно и т.н. Потърсихме информация какво точно е станало с хората с позитивни тестове, ама не открихме. А това е най-интересно. Разбираемо е. Затварянето на цялата дълга верига от скриниг до намаляване на смъртността не е по силите дори на най-могъщата частна фондация. За това е държавата, на която плащаме данъци. Да организира така системата, че да е ефективна. Е, от Министерството на здравеопазването имало представител при обявяване на резултатите. И знаете ли какво казал той? “МЗ си е научило урока”. Колко мило! Вместо да представят и анализират данни, да задават тона, да налагат политики базирани на доказателствата, те учели уроци! В същност прав е бил човека. Като гледаме какви семпли и безидейни фигури, с основно качество послушание и изпълнение, се търсят за топ политически позиции в сектора, какво да кажем за един директор на дирекция? Че ще слушка и ще учи. Между другото частната фондация за три месеца е реализирала тестове, колкото са заложени в Националния противораков план за следващите 4 години. Толкова за държавата и какво да очакваме от нея.
Продължаваме с темата скриниг.
За друго заболяване, което по света намалява, у нас се увеличава. Рака на маточната шийка. МЗ предлага в пакета на здравната каса конвенционалната цитонамазка да се замени от течно-базирано цитологично изследване. Последното е по-точен и по-чувствителен метод. Ние няма как да не приветстваме, още повече, че поради спецификата на професията ни го ползваме ежедневно. Имаме обаче интересни наблюдения. По принцип цените, дето плаща касата на доставчиците на медицински услуги, винаги са доста по-ниски от тези на свободния пазар. Не ни харесва много, но е обяснимо – касата е голям купувач на услуги и като такъв е нормално да натиска цените на долу. Обаче с цитонамазките е обратното – плаща повече. Цитонамазка по НЗОК - 53,10лв. А на частно цените започват от 17лв.! Дори течно базираната цитология масово се оферира между 38 - 47лв. Приемаме мотивите, че промените са с грижа за женското здраве. Ама ако цената скочи още, значи, че е имало и други мотиви. И тях ще приемем, споко.
Между другото, за малко над 10 години въпросната цена се е увеличила около 7 пъти от страна на касата, без това по никакъв начин да е свързано с по-добри резултати. Точно обратното. Защо? Ами защото малко жени са обхванати от скриниг, няма никакъв контрол на качеството на скрининга, няма правила за лечение на заболяването, лоша организация. Всеки прави, каквото може или мисли, че е добре да прави. Не сме оптимисти по тази линия. Много пáра и парà отиват за кампанийни действия. И от настоящата скринингова кампания за рак на маточната шийка нищо няма да излезе, освен хвалби в отчетите, да знаете.
Иначе вирусите, дето причиняват този рак (и някои други) си имат и икономическо измерение. „12,3 милиона евро директни разходи за HPV“ ни информира скорошно проучване у нас – числото е само за 2022г.
Публикуваха "Здравето отблизо" (Health at a Glance: Europe) за 2024г. Може би най-добрата поредица от доклади, сравняваща здравните системи, показваща тенденциите, очертаваща проблемите и успехите. Накратко - скучна работа за нашите политици, които изцяло са отдадени на битката за постове и усвояване на средства. Ние няма да ви караме да скучаете, като тръгнем да дискутираме доклада в детайли. Ще посочим само по какво сме първи в Европа, за да имаме повод за национална гордост.
Първи сме по ниска продължителност на живота
Първи сме по процент пушещи на 15 години
Първи сме по процент 15 годишни ползвали канабис поне веднъж в последния месец
Първи сме по процент 15 годишни, които поне веднъж дневно пият сладки безалкохолни напитки
Първи сме по наднормено тегло сред 15 годишните
Първи сме по преждевременна смъртност свързана със замърсяване на въздуха
Първи сме по предотвратима смъртност
Първи сме по ниско ваксинирани срещу HPV
Първи сме по ниско съотношение сестри/лекари
Първи сме по брой болнични легла на 1000 души население
Първи сме по брой приети (изписани по-точно) от болница на 1000 души население
И по други показатели се първи, ама за тях трябват повечко обяснения, пък тези избраните, вие като интелигентни читатели ще оцените без повече приказки. Сега да не вземете някой, особено от медиите, да почне да пита я министър, я мастити депутати защо така, не може ли иначе. Нашето здравеопазване не трябва да се съобразява с подобни отнесени факти. Нужно е да се концентрираме само върху фундаменталните неща – кога е излетял медицинския хеликоптер, кога ще направим n-та копка на националната детска болница, кога ще усвоим парите по Плана за възстановяване. А, забравихме, и питане към служебния министър е допустимо - готов ли е да продължи със следващото правителство (за да може свенливо да каже „ДА“). Всичко друго е вредно да се дискутира. Точка.
„Рекорд на трансплантациите в Гърция“. До момента тази година са извършени 255, благодарение на 100 починали донори, но също от 106 живи. Защо ви го пишем? Защото преди 13 години предлагахме на южната ни съседка да правим трансплантации тук, а от там проявяваха жив интерес поради значително по-ниските цени и възможностите, които имахме. Не е майтап. Майтап е всичко, което имахме като политика после (изказ по Цв. Цв.). Също, както с протонния център, дето изтървахме, а можехме с него да привличаме пациенти от чужбина.
Като споменахме този проект, да знаете няма само той да остане в рубриката „дал фира“ по европейско финансиране. „Част от средствата по плана за устойчивост са под въпрос“. Лошо. Чуваме, че се очертава тежка задача пред управляващите – трябва да се селектират проектите с най-голяма комисионна, а другите да бъдат пожертвани. Живот, какво да се прави.
Ротационният принцип не се ползвал само в Сглобката, а и от родилните отделения в Петрич и Сандански, които се редували да приемат през две седмици. Успехът обаче се оказа същия, като този на Сглобката, когато тръгна да се ротира. Разбрахме го по повод мъртво бебе в линейка. Няма как да коментираме случая, щото ни липсва информация от първа ръка, а от втора има противоречия. Но един фелдшер вече е уволнен по взаимно съгласие, както написаха сайтове.
Излязохме прави. Съдът за поредна година спря електронния търг за лекарства. Като цяло разбираме логиката. Напълно основателно е притеснението. Такъв търг кара търговците да дадат най-ниска цена. Което значи, че този, който спечели с най-ниска цена, ще нанесе вреда на тези, които не са спечелили с по-високата цена. Убива се конкуренцията. А това е недопустимо от страна на Комисията за защита на конкуренцията, както и от по-висшите инстанции. Подкрепяме, трябва всички да печелят. Особено някои. Знае се кои. Това е нужно да се защитава. Нашите здравни осигуровки са за това. Не са ли?
Да завършим с наука. Изследване, представено на годишната среща на Американското дружество по геронтология, показва възможност за предсказване продължителността на живот в зависимост от това как се увеличава теглото ни. Оказва се, че дълголетниците късно в своя живот стигат максималното си тегло – към 75г. възраст, а тези дето не доживяват до 85г. възраст стигат максимума 15 години по-рано – около 60г. възраст. Живеещите по-дълго също по-бавно са губели тегло след достигане на максимума. Не знаем как това може да ви помогне, освен да опитате да дебелеете по-късно през живота си. Не чакайте много държавата да се погрижи за вас. Виждате, други драми я тресат. Погрижете се сами за здравето си.