Пред Коледа стават чудеса. „Личните лекари вече имат пълен достъп до електронните здравни досиета на пациентите си“. Имали сме възможност да изкажем удовлетворението си от развитието на електронното здравеопазване през последните години, което е удобство и пести време както на пациенти, така и на лекари. Даването на пълен достъп до досието е важен инструмент за лекаря. Помага бързо да се оцени медицинската история, промените в показателите през годините, да се избегнат ненужни повтарящи се изследвания и пр. Може да спести пари, осигурява точност. Точност казваме… Да направим едно уточнение. Пътечната медицина, развивана в последните две десетилетия у нас, предполага в документите на пациентите приоритетно да се вписва не това, което реално им се е случило, а това, което касата изисква, за да заплати дадено лечение или диагностика. Вече имаме поколения лекари, обучени в този дух на административна съобразителност. За да се задоволят все по-разрастващите се и често променящи се формални изисквания от страна на касата, масово се ползват шаблони. Те са проверени, че минават контроли и гарантират получаване на заветните финанси. Уникалният ни роден опит, успяващ да натика десетки хиляди болести и над сто хиляди термина, процедури и изследвания в 267 клинични пътеки сам по себе си е първопричина за тежко изкривяване на медицинската реалност. Вече никой не пише диагнози, които е учил в дебелите книги. Важно е името на клиничната пътека, както и изискваните кодове в нея. За това ние, като стараещ се да работи добре клиницист, когато разглеждаме документите на даден пациент гледаме да питаме – истина ли е написаното? Такива ли са били оплакванията Ви реално? Това дали Ви е правено? И често получаваме негативен отговор. А ако нямаме отговор се въздържаме да приемаме всичко за чиста монета. Та достъпът до досиетата е хубаво нещо, ама имайте едно на ум, колеги, относно написаното в тях.
„Предколедно! Взеха 2 милиона лева от фонд инвитро“. Заглавие от сайта на фондация „Искам бебе“.
Веднага стана централна тема в медиите. В Народното събрание също не пропускат възможността за изява, когато им падне подобна топка на воле. По телевизията разяснение даде новоназначения директор на Център за асистирана репродукция. Служебните правителства много обичат да сменят и назначават, знаете го. Чакахме да разберем каква е истината, ама нищо не разбрахме. Директорката вика - бюджета е 22 милиона, дадоха ни 500хил. допълнително, още обещаха, ако трябва. Водещите благодариха за това участие. Ние не сме фен на действията на министър Кондева, още по-малко на хората, които ги ръководят. Ама знаем, че е нормална практика, когато някакви пари в бюджета не са използвани по едно перо да бъдат прехвърлени в друго. Пък до края на година остават няколко работни дни само. Първоначално останахме с впечатлението, че става въпрос за рязане на бюджета. От фондацията даже изчислили, че това значи поне 333 по-малко финансирани процедури. От друга страна, според приказките на директорката излезе, че не само няма намаление, а дори има свръхразходи, увеличения по перото за инвитро. От трета страна – Министерски съвет прехвърля пари от уж вече изразходвания бюджет за ин витро към фонд „Земеделие“ (Постановление № 407/22.11.2024). Мистерия. Управляват ни магьосници. Всичко завърши с хепи енд. Главчев обяви, че догодина ще има 3,6 милиона повече във фонда спрямо тази. Сумата е детска залъгалка в сравнение с двайсетте милиарда харчове в повече, обещани догодина от служебното му правителство, които надвишават възможните приходи. На негово място, щяхме да обещаем десет милиона. Тъй де, никой не може да ви даде това, дето ние може да ви обещаем.
Без никаква мистерия обаче e случващото се с финансите на НЗОК. „Болници са източили близо половин милион лева от Здравната каса“. Скромна сума. Но не се подвеждайте. Това са само парите, „заработени“ с несъществуващи легла. Оказало се, че в информационната система били вписани 760 такива. Стават грешки, човешко е. Управителят на НЗОК изнесе и други любопитни данни. Човек лежал в болница 39 пъти за година. 37 от тях в едно лечебно заведение. Името на болницата обаче не се споменава. А трябва – такава всеотдайна грижа за пациента е необходимо да се приветства. Да ви кажем, хубави са тези данни. Ние се бяхме притеснили, че 2,3 милиона сънародници всяка година се разболяват тежко и са приемани в болница. Ама май не сме толкова болнава нация. Изглежда номерът е да напипаш правилния човек и да го връткаш десетина - двайсет пъти годишно по клинична пътека. Е, и да имаш правилните фигури в съответната районна каса. Щото инфото и данните там се получават в реално време. Но от хората зависи за какво се ползват. На този фон „НЗОК прехвърля 146 млн. лв. дълг към болниците за догодина“. Няма как, след любезното решение на Конституционния съд и още по-любезното бездействие на изпълнителната власт, парите да стигнат. За това ще ги прехвърляме за следващи години. Нали знаете как се прави снежен човек? Търкаляте първо малка топка, която постепенно става голяма. Това ни чака. Е, има някои неясноти, как точно ще се регламентира това прехвърляне от година в година. Даже в парламента питаха министъра по какъв механизъм ще се случи. И д-р Кондева даде пределно конкретен отговор: трябва да се намери механизъм, по който да стане. Харесва ни тази жена. Знае, защо е на поста. В началото, като пое министерството, я питаха в телевизора не са ли много 70 болници само в София, щото в една Австрия толкова били в цялата държава. Тогава пак даде конкретен отговор – много трудно било да отговори - имало институции да анализират, законови процедури, комплексни оценки и др. подобни ясни политически послания. По тема темата за свръххоспитализациите и разхода на средства днес също знае решението: разчита на НЗОК и БЛС за решение. А бе хубав избор, добър, удобен.
„Напрежение в Националната кардиологична болница заради преструктуриране“ 200 човека се подписали в отворено протестно писмо. Общо взето от него се разбира, че притеснението на хората е от разкриването на нови структури и разделянето на стари, при положение, че за настоящите няма персонал. Най-вече медицински сестри. Което не е от днес, между другото. Новоназначеният директор се яви в телевизора, даде малко назад и обяснява, че имало разговор с колеги, дето искали да започнат работа в новите структури и може би щели да намерят персонал. Трудно ни е да се произнесем. Може да е така, може да не е. Друго обаче се замислихме. Болницата е търговско дружество. Има Съвет на директорите. Такива решения се вземат точно от този съвет. Освен изпълнителния директор в него има поне още двама члена, дето получават едни добри пари, без на практика нищо да работят и никой не им търси отговорност за нищо. Защо не се яви в телевизора целия Съвет на директорите и да обясни решенията си? Или поне председателя му да е на чело? Ако винаги и за всичко отговорен е само директорът, защо са ни другите членове? Хвърлихме едно око на финансовия отчет за 2023г. Болницата е реализирала загуба от 5,2млн.лв. Просрочените задължения в края на годината са били 6,1млн.лв. Обаче съветът на директорите е получил възнаграждение 215 хил. лв, значително увеличение спрямо предходната година, когато сумата е била 134 хил. лв. Почти съм сигурен, че тази година числата ще са още по-големи. Та какво казаха, имало недостиг на сестри? А недостиг на мераклии за членове на Съвета на директорите дали има? Смеете ни се, усещаме. Нека така да завършим обзора – с весело чувство. И да не сме песимисти, че от това не може да стане по-лошо. Може.